Jeśli potrzebujesz najlepszego konta bankowego, a w dodatku liczysz, że konto będzie darmowe i będzie oferowało szereg innowacyjnych usług finansowych to świetnie trafiłeś/aś. Wyprowadzę Cię z błędu 🙂 , zastanów się jak banki mogą inwestować setki milionów w innowacyjne usługi i oferować Tobie te usługi bezpłatnie, równocześnie zarabiając. Mam nadzieję, że już rozumiesz bezpłatne konto bankowe to zabieg czysto marketingowy, mający na celu przyciągnięcie Ciebie do banku. Zostajesz klientem, bank musi na początek „zainwestować”, dopiero po jakimś czasie zacznie na Tobie zarabiać. W tym artykule opiszę jak możesz zaoszczędzić korzystając z promocji bankowych, takich jak:

  • warunkowo darmowe konta bankowe, pozwalające Tobie korzystać z pewnych usług za darmo w okresie promocyjnym,
  • konto bez opłat jeśli wykonasz przelewy na ustaloną kwotę
  • promocje łączone z innymi usługami
  • oferty na darmowe wypłaty z bankomatów za granicą

Osobiście zachęcam Cię do przeczytania innego artykułu dotyczącego najbezpieczniejszych kont bankowych w Polsce , myślę że o własny majątek trzeba dbać i lokować środki w bezpieczny sposób.

 

Konto bankowe bez opłat, dlaczego banki dają Tobie rachunek za darmo?

Na co zwrócić uwagę wybierając konto bankowe bez opłat?

Jak obniżyć koszty usług bankowych korzystając z promocji takich jak konto bankowe bez opłat?

Kiedy warto zapłacić i nie korzystać z promocyjnych kont bankowych bez opłat?

Przykłady kont i usług bankowych warunkowo bezpłatnych, oraz nie w pełni kont bez opłat.

Konto bankowe bez opłat, dlaczego banki dają Tobie rachunek za darmo?

Bank jak każde inne przedsiębiorstwo dąży do wzrostu i zwiększania zysków, zastanów się teraz dlaczego firmy dają Tobie coś za darmo? Pewnie już to rozumiesz, że przedsiębiorstwa, banki itp. liczą, że „zarobią na Tobie” w dłuższej perspektywie. Bank to nie warzywniak, nie musi zarobić na Tobie od razu, tylko inwestuje w pozyskanie nowego klienta dając klientowi ciekawą ofertę na zachętę. W tym artykule dowiesz się jak korzystać z atrakcyjnych ofert i ograniczyć koszty usług bankowych. Na wstępie zachęcam Cię do porównywania ofert różnych banków, przed podjęciem kluczowych decyzji. Przecież nic Cię to nie kosztuje, wystarczy spędzić trochę czasu przed monitorem i wczytać się w szczegóły różnych ofert. Po drugie będę zachęcał Cię do czytania i korzystania z promocji, promocje jak sama nazwa wskazuje to atrakcyjne oferty usług, usługodawcy(banki) chcą promować własne usługi i oferują atrakcyjniejsze oferty w danym czasie od innych. Czytanie promocji w połączeniu z porównywaniem różnych ofert pozwoli Ci wybrać konto bez opłat najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.

Na co zwrócić uwagę wybierając konto bankowe bez opłat?

 

Może to brzmieć infantylnie, ale na prawdę przeczytaj dokładnie ze zrozumieniem część oferty napisaną „małym druczkiem”. Jeśli czegoś nie wiesz to dopytaj, pamiętaj, że nie musisz wiedzieć wszystkiego pracownik banku jest właśnie od tego by rozwiać Twoje wątpliwości, podczas czytania zawiłej oferty „darmowych kont„. Sprawdź dokładnie, które usługi bank oferuje „za darmo”, pamiętaj, że nazwa oferty może być myląca „totalnie darmowe konto bankowe” nie musi oferować wszystkich usług za darmo a tylko jakąś część. Kolejnym przykładem promocji „bezpłatnych kont bankowych” są konta warunkowo bez opłat, polega to na tym, że otrzymujesz pewne usługi za darmo, jeśli wykonasz pewne dokładnie opisane polecenia. Promocję warunkową ilustruje przykład Konta Za Zero poniżej. W tym przykładzie otrzymujesz kartę debetową za 0 zł jeśli wykonasz  5 transakcji bezgotówkowych kartą i Blikiem w okresie rozliczeniowym karty. Co więcej w tym przypadku możemy nawet mówić o promocji wielowarunkowej, gdyż transakcje przelewem nie wliczają się, oraz okres w którym należy wykonać te 5 transakcji to nie miesiąc jak możesz przypuszczać a okres rozliczeniowy karty. Tyle haczyków w jednym podpunkcie może skutkować tym, że w kilku miesiącach w roku nie wykonasz poleceń i niestety zapłacisz za darmowe konto.

Wybierając Twoje wymarzone konto bez opłat. Przemyśl czego szukasz i potrzebujesz, czy korzystasz akurat z niektórych abstrakcyjnych ofert jak, z darmowej wypłaty z bankomatów „w Afryce Środkowej”, podczas gdy wypłata w innym bankomacie(innego banku) w Polsce może kosztować nawet kilka złotych.  Czy potrzebujesz wypłacać Blikiem z bankomatu, posiadając kartę debetową. Podsumowując zastanów się jak często korzystasz z usług promocyjnych i nie daj się „naciągnąć” na usługi bez opłat z których nie korzystasz. Promocje to jedno, a rzeczywistość i wykorzystanie w praktyce to drugie. Jeśli obecnie chcesz wybrać dobre bezpieczne konto to sprawdź poza promocją na darmowe konto:

– czy w Twojej okolicy jest  jakiś bankomat wybieranego banku

– czy masz dostęp do fizycznej placówki banku

– czy bank posiada infolinię 24h/7, najdziwniejsze sytuacje często dzieją się w weekend, chyba chcesz mieć cały czas dostęp do swoich pieniędzy

-czy bank ma aplikację dostępną na Twoim modelu telefonu

-czy bank ma dobrą opinię i rating

-jak bank radzi sobie podczas sytuacji kryzysowych

Przykład „darmowego konta”, dobrze oceniane „konto za zero” w PKO :

Jak czytać promocje kont bankowych bez opłat?

W tym miejscu zanalizuję dla Ciebie przykładową promocję konto za zero w bardzo dobrze oceanianym największym polskim banku PKO (Bank of the Year 2019 in Poland) , link do promocji po prawej stronie.

1. Zwróć uwagę, czy samo prowadzenie konta jest za darmo

2. Sprawdź co zrobić, żeby nie płacić za kartę. W tym przypadku trzeba zrobić 5 transakcji bezgotówkowych. Zwróć uwagę, że chodzi o transakcje bezgotówkowe nie uwzględniające przelewów, oraz że chodzi o miesiąc rozliczeniowy nie kalendarzowy.

3. Przeanalizuj, które usługi są jeszcze za darmo a za, które będziesz płacić.

konto bankowe bez opłat

Jak obniżyć koszty usług bankowych korzystając z promocji takich jak konto bankowe bez opłat?

 

Jeśli chcesz obniżyć opłaty jakie ponosisz w związku z posiadaniem rachunku bankowego, musisz zrozumieć za co de facto płacisz i ile. Kolejnym krokiem będzie dążenie do wyselekcjonowania usług, które są dla Ciebie najważniejsze. Podsumowując musisz dążyć do tego by korzystać z najważniejszych usług świadczonych przez banki, które oferują te usługi za darmo, takie zachowanie pozwoli Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy. Konkludując dam Ci 7 wskazówek jak ograniczyć skutecznie wydatki związane z usługami bankowymi.

7 wskazówek jak płacić mniej i wykorzystać promocje na darmowe usługi bankowe

 

1. Po pierwsze i najważniejsze, podkreślę to po raz kolejny, nie korzystaj wyłącznie z jednego konta bankowego, często wybranego bez namysłu.

2. Korzystaj z promocji, może to być np. powyższa promocja konto za zero PKO.

3. Wybierz konto, które oferuje za darmo usługi z których najczęściej korzystasz.

4. Czytaj uważnie i wielokrotnie drobne druczki związane z promocjami.

5.  Sprawdź które usługi są faktycznie darmowe a za które zapłacisz.

6. Jeśli zamierzasz płacić kartą za granicą, sprawdź dokładnie ile będzie kosztowało Cię przewalutowanie.

7. Sprawdź możliwość uzyskania premii za otwarcie konta i wykorzystaj tę możliwość. Przykład Konto Przekorzystne Pekao link do oferty

darmowe konto bankowe

Kiedy warto zapłacić i nie korzystać z promocyjnych kont bankowych bez opłat?

 

Moim zdaniem istnieje kilka sytuacji w których kompletnie nie ma sensu korzystania z promocji na konta bankowe bez opłat. Na wstępie podkreślę, że pierwszym takim przypadkiem jest zakładanie konta dla premii, konto bankowe nie może być traktowane jak możliwość zarobienia pieniędzy, chyba nie sądzisz, że bankowcy nie wzięli pod uwagę takiej możliwości i nie zabezpieczyli się, wszystkie Twoje naiwne oczekiwania rozwieje regulamin promocji. Po drugie naiwnym podejściem jest zakładanie konta za darmo w banku o słabych opiniach i kiepskim ratingu. Więcej o ocenach banków i ratingu pisałem w artykule o najbezpieczniejszych bankach w Polsce. Po trzecie nie założyłbym konta nawet jeśliby mi dopłacali, w sytuacji gdy bank nie oferuje usług, które mnie interesują i z których korzystam na co dzień jak np. BLIK.

 

Po czwarte i chyba najważniejsze jeśli planujesz wziąć kredyt mieszkaniowy w konkretnym banku to nie ma sensu zakładanie konta w innym banku. Warto mieć konto w banku, w którym bierzesz kredyt hipoteczny, na własnym przykładzie powiem Ci, że bank może zaoferować Ci dużo lepsze warunki, jeżeli „zna Cię”. Daj się poznać bankowi z jak najlepszej strony. Ja na przykład wziąłem mały kredyt gotówkowy, którego zupełnie nie potrzebowałem tylko po to, żeby spłacić ten kredyt w terminie i dać się poznać z lepszej strony poprawiając swój scoring w BIK. Następnie założyłem lokatę, po takich zabiegach udałem się po kredyt hipoteczny. Pewnie już wiesz, że warunki kredytu zaskoczyły mnie pozytywnie i były dużo lepsze niż w ofercie ogólnodostępnej banku.

 

Przykłady kont i usług bankowych warunkowo bezpłatnych, oraz nie w pełni kont bez opłat.

 

W dobie ekstremalnie niskich stóp procentowych banki po prostu nie mają na czym dołożyć sobie zysków, tak żebyś nie zwrócił/ciła na to uwagi. Skutkuje to tym, że pojawiają się już koszty obsługi depozytów na kontach firmowych, czy opłaty za prowadzenie rachunku bankowego. Z drugiej strony klienci oczekują pożyczania pieniędzy na jak najbardziej atrakcyjnych warunkach, nie zdając sobie sprawy, że w przeszłości kosztowały kredyty dużo więcej.

Sam wiesz, że oczekujemy najlepiej wszystkiego „za darmo”, a przecież te usługi dość dużo kosztują. Z mojej perspektywy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to kiedy tak naprawdę płacimy za to, że na początek coś było „za darmo”. Mam nadzieję, że rozjaśniłem Tobie aspekty związane z prowadzeniem konta bez opłat i że nie przepłacisz za usługi kilkukrotnie, uprzednio nabierając się na promocje usług nie koniczenie bankowych „za darmo”. Na koniec przedstawiam Ci 3 propozcje kont, których oferty są częściowo darmowe, lub warunkowo bezpłatne. Sprawdź teraz.

konto VIP

Konto Select w Santander

Ciekawa propozycja dla bardziej majętnych osób .

konto za zero

Konto za Zero w PKO

Konto analizowane w niniejszym artykule.

konto bez opłat

Konto Przekorzystne w PEKAO

Już teraz możesz otworzyć to konto na selfie, sprawdź warunki promocji i premie.