Czym kierować się przy wyborze kredytu gotówkowego?

 

Kredyt gotówkowy to kredyt udzielany w gotówce przez instytucje finansowe, zazwyczaj na dowolny cel konsumpcyjny. Przeznaczony jest dla osób fizycznych, które posiadają zatrudnienie oraz zdolność do czynności prawnych. Można przeznaczyć go na dowolny cel – np. zakupy, wakacje, komunię, wesele, pogrzeb, telefon, laptop, czy samochód. Bank nie kontroluje sposobu wykorzystania otrzymanych środków. Kosztem kredytu są odsetki, bank podaje oprocentowanie w skali roku. Jednak nie może być ono wyższe niż czterokrotność stopy lombardowej ustalonej przez NBP. Dodatkowe koszty zależne są od wyboru instytucji, które proponują przeróżne oferty.
Każdy, kto myśli o takim przedsięwzięciu, powinien podejść do tego w sposób racjonalny i odpowiedzialny. Jest to zobowiązanie na wiele lat, od 5, 10 czy też nawet 25 lat. Jeśli podejmiemy decyzję o skorzystaniu z tej opcji to następnie przychodzi czas na znalezienie najkorzystniejszej oferty.

R

Zalety kredytu gotówkowego

Główną cechą jest udzielanie go pod postacią środków pieniężnych oraz uniwersalny charakter. Kredytu udziela bank na podstawie umowy. Dodatkowo jest to prosty i przejrzysty proces, a decyzja i przekazanie środków odbywa się względnie szybko. Kredyt da się uzyskać przez internet.

Q

Co z wadami?

W zależności od banku i oferty, koszty uzyskaniu kredytu mogą być dość wysokie. Znaczna ich część przypada na prowizje oraz dodatkowe płatności typu ubezpieczenie. Podobnie jest z oprocentowaniem, które wpływa na wysokość rat. Należy też pamiętać o terminowej spłacie, opóźnienie może spowodować pogorszenie reputacji, co w przyszłości uniemożliwi pożyczenie pieniędzy od innego banku. Przed uzyskaniem kredytu gotówkowego, warto skonsultować się z ekspertem finansowym, który doradzi wybranie najlepszej opcji oraz zminimalizuje ryzyko trefnej decyzji.

ZASTANÓW SIĘ DWA RAZY CZY BĘDZIESZ W STANIE SPŁACIĆ KREDYT

Zatem czym kierować się przy wyborze kredytu gotówkowego?

Aktualnie na rynku jest bardzo duża konkurencja, powoduje to szeroki wybór ofert. Dodatkowo są jeszcze propozycje od kas spółdzielczych czy parabanków. Na każdym kroku kuszą reklamy, ulotki sugerują, że bez problemu i większego wysiłku możemy otrzymać kredyt. Jednak poprzez sugerowanie się tylko reklamami, łatwo można wpakować się w kłopoty. Dokładne czytanie umów i konsultowanie ich ze znawcami tematu jest jednym z najważniejszych punktów. Dopytanie o marże, prowizję niestety nie wystarcza.

Ustal swoje priorytety

Najpierw trzeba przeanalizować masę elementów, które wpływają na ratę kredytu, jego całkowity koszt i elastyczność spłaty. Warto ustalić, które z właściwości kredytu są dla nas najbardziej istotne. Akceptowalna wysokość prowizji, konieczność wykupienia od banku ubezpieczenia, jego zakres czy też termin spłaty kredytu, RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania), a może finalne oprocentowanie?
Ustalenie swoich priorytetów pomoże w typowaniu ofert i wybraniu tej najbardziej odpowiedniej.

Przygotuj się do rozmowy z pracownikiem banku. Konsultant zada Ci przynajmniej kilkanaście pytań – odpowiedzi na nie umożliwią weryfikację Twojej zdolności kredytowej.

O co zapyta i o co warto zapytać?

Źródło uzyskiwania dochodów oraz dane firmy, w której pracujesz – adres, NIP, REGON, telefon.
• Dane z dowodu osobistego.
• Wysokość dochodów – w większości wystarczy Twoja deklaracja
• Twoje miesięczne wydatki. W zależności od banku możesz zostać zapytany wyłącznie o swoje wydatki lub o wydatki gospodarstwa domowego.
• Niezaleganie z ZUS, US czy wobec innych instytucji – jeśli prowadzisz działalność gospodarczą.
• Zobowiązania, np. inne pożyczki, raty.
• Zgodę na przetwarzanie danych do celów marketingowych. Ta zgoda nie może być wymagana – jeśli nie chcesz otrzymywać korespondencji marketingowej, masz prawo odmówić.
• Zgodę na weryfikację w BIK
• Zgodę na weryfikację w bazach BIG.
Rozmowa może trochę potrwać, dlatego warto zarezerować na nią kilkadziesiąt minut. Korzystając z okazji, warto spytać o całkowity koszt kredytu. Nie sugeruj się tylko oprocentowaniem. Niektóre banki, wymagają ubezpieczenia. Zapytaj o wysokość raty z ubezpieczeniem oraz bez niego. Możliwość i koszty wcześniejszej spłaty kredytu. Koniecznie dopytaj o wymgane dokumenty oraz ewentualne promocje.

Kredyt gotówkowy – od czego zależy pozytywna decyzja

Bank będzie oceniał stosunek bieżących wydatków i zobowiązań do wysokości ewentualnej raty. Jeśli okaże się, że szansa na zwrot kredytu będzie za niska, to wtedy wystawi negatywną ocenę. Dlatego dobrze wcześniej zastanowić się, czy kwota, o którą się wnioskuje jest realna do spłaty. Przed składaniem wniosku lepiej sprawdzić wszelkie dodatkowe opłaty, czyli prowizje, odsetki i ubezpieczenie. Jeżeli dojdzie do odmowy, można spróbować wydłużyć okres spłaty. W dużej mierze większości zależy na tanim, bezproblemowym kredycie. Niskich oraz elastycznych ratach. Jednak najistotniejsze jest to by nie brać kredytów bezmyślnie. Zastanówmy się, czy kredyt jest zachcianką czy realną potrzebą. Banki zachęcają do wzięcia kredytu gotówkowego. Dlatego tu musimy liczyć na nasz zdrowy rozsądek.

Ciekawe oferty kredytów gotówkowych, dostępne aktualnie:

Jeśli przeraża Cię perspektywa podpisywania umowy kredytowej lub obawiasz się, że bank może nie udzielić Tobie kredytu, ciekawą opcją w takiej sytuacji jest pożyczka

Pożyczek może udzielić Ci każdy osoba fizyczna lub prawna, procedura wzięcia pożyczki jest znacznie prostsza i krótsza. Niestety oprocentowanie może być wyższe niż w przypadku kredytu gotówkowego. Poniżej prezentujemy Ci aktualnie dostępne opcje. Pamiętaj pożyczka może być wzięta na dowolny cel (nie koniecznie określony w umowie).